2013 januárjában bevezetett törvényi szabályozás értelmében a légkondicionáló berendezések energetikai hatékonyságát jelentő, korábbi EER és COP szabványt az új, SEER és SCOP szabvány váltotta fel.
Ezen szabvány értékei azt mutatják meg, hogy 1 kw befektetett energiáért mekkora hűtő-, illetve fűtő teljesítményt ad le az adott berendezés. Ez az úgynevezett “jósági fok“.
A manapság igen népszerű “H tarifa” (kedvezményes áramtarifa, mely a fűtési szezonban érvényesíthető október 15 és április 15 között) csak a megfelelő SEER és SCOP értékű berendezésekkel rendelkező klímákra igényelhető.
Mit mutat az energetikai címke?
Az új energetikai címke tartalmazza a klíma berendezés:
• Gyártóját
• A klíma pontos típusát
• A SEER és SCOP értékekhez tartozó energetikai besorolását a készüléknek (a SCOP érték Európában változó érték – erről később…)
• Az adott készülék névleges hűtő-, és fűtőteljesítményét, valamint az éves átlag energia fogyasztását
• Ezeken kívül a dB értékeket, mely a készülék zajszintjét jelentik (külön a beltéri és a kültéri egységre vonatkoztatva)
• És tartalmaz egy regisztrációs számot.
SEER ÉS SCOP jelentése, értékeinek besorolása
SEER jelentése
SEER – avagy a szezonális energiahatékonysági tényező
Az érték az adott készülék teljes energiahatékonysági tényezője, mely a teljes hűtési szezonra vonatkozik. A SEER értéke az éves hűtési igény és a hűtésre felhasznált áramfogyasztás hányadosa.
SCOP jelentése
SCOP – avagy a szezonális teljesítmény együtthatója
Ez az érték a készülék teljes teljesítmény együtthatója a teljes fűtési szezonra. A SCOP érték a referenciának számító teljes évi fűtési igény és a fűtésre felhasznált éves áramfogyasztás hányadosa.
Minél magasabb a SEER és a SCOP érték, annál energiatakarékosabb az adott légkondicionáló berendezés!
EURÓPA területi bontásának oka
A SCOP érték Európában éghajlati és hőmérsékleti szempontok alapján változó, így a pontos értékkel aszerint kell számolni, hogy Európa mely részén kerül beüzemelésre a klíma.
A SEER érték meghatározása Európában mindenhol egységes.
Zajszint
Az energetikai címkén található dB értékek azt mutatják meg, hogy mennyire csendes, vagy hangos az adott berendezés beltéri és kültéri egységének a zajszintje.